Menu główne:
Data publikacji: 14.11.2016 r.
Pod koniec października, w dniach między 27 - 30 października w Dąbrowie Białostockiej/Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie partnerskie w ramach projektu "Współpraca międzynarodowa gwarancją rozwoju produktu lokalnego" (projekt realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+) W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji z Włoch, Cypru, Grecji, Portugalii i Polski. Miało ono charakter zapoznawczo-organizacyjny. W czasie dwóch dni roboczych delegaci opowiedzieli o swoich organizacjach, prowadzonej działalności oraz doświadczeniu. Dokładnie również omówiono cele rozpoczynającego się projektu oraz planowane działania i zamierzone rezultaty do osiągnięcia. Ustalono zasady współpracy, terminarz wykonania kolejnych działań, uzasadnienia wydatków i płatności oraz konieczność ewaluacji i promocji. Jednocześnie podzielono obowiązki między organizacje partnerskie. Wstępnie ustalono termin kolejnego spotkania w Rzymie. Prace zakończyły się podpisaniem umów partnerskich przygotowanych przez koordynatora projektu - Fundację GAMA z Polski.
W ramach spotkania odwiedziliśmy białostockiego producenta lokalnego - Browar Gloger (browargloger.pl). Mieliśmy okazję posłuchać o procedurze warzenia piwa, obejrzeć urządzenia wykorzystywane w produkcji oraz wysłuchać historii życia sławnego etnologa z Jeżewa koło Tykocina Zygmunta Glogera herbu Prus II, którego Encyklopedia staropolska ilustrowana (1900-1903) była inspiracją do nadania nazw proponowanym piwom.
Parę słów na temat samego projektu: skierowany on jest do producentów szeroko rozumianego produktu lokalnego oraz osób, które chciałyby pracować w tej branży. Udział w projekcie umożliwi tym osobom edukację nieformalną: w dziedzinie marketingu i promocji produktów w kraju i zagranicą oraz wykorzystywania dostępnych bezpłatnych narzędzi internetowych. W ramach projektu powstanie strona internetowa oraz międzynarodowa platforma internetowa umożliwiająca komunikację, wymianę doświadczeń, rynków zbytu. Będziemy zachęcali do współpracy lokalnych producentów z producentami z krajów partnerskich (z Włoch, Grecji, Portugalii i Cypru) wymiany doświadczeń oraz dzielenia się przykładami dobrych praktyk. (więcej informacji można odnaleźć na stronie fundacjagama.za.pl - strona projektu w czasie budowy).
Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska ani Narodowa Agencja nie ponoszą odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną ani za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji
Dwuletni projekt pod nazwą "Współpraca międzynarodowa gwarancją rozwoju produktu lokalnego". Pomysł na ten projekt pojawił się w trakcie realizacji poprzedniego projektu międzynarodowego "Kulinarne mosty europy".
Projekt skierowany jest do producentów szeroko rozumianego produktu lokalnego oraz osób, które chciałyby pracować w tej branży. Ukierunkowany on jest na promowanie uczenia się w każdym miejscu, umożliwimy kontakt osób zainteresowanych pracą w produkcji produktu lokalnego z istniejącymi producentami.
Udział w projekcie umożliwi tym osobom edukację nieformalną w dziedzinie marketingu i promocji produktów w kraju i zagranicą, wykorzystywania dostępnych narzędzi internetowych. Dzięki podjętym w projekcie działaniom chcemy zachęcić do popularyzacji tematu EKO w edukacji zawodowej. Pokażemy, że życie w zgodzie z naturą i korzystanie z jej dobrostanu może być nie tylko zdrowe i smaczne ale również opłacalne.
Powstanie strona internetowa projektu oraz międzynarodowa platforma internetowa umożliwiająca wymianę doświadczeń, rynków zbytu i rozwoju zawodowego dzięki ICT oraz nieformalnej edukacji zawodowej.
W każdym z krajów partnerskich odbędą się warsztaty ICT umożliwiające zastosowanie bezpłatnych narzędzi internetowych do promocji i sprzedaży produktów, rozwoju działalności, pozyskiwania informacji, nieformalnej edukacji zawodowej. Dodatkowo w każdym z krajów odbędą się seminaria i wykłady dla producentów regionalnych i osób chcących pracować w tej branży.
W ramach projektu będziemy zachęcali do współpracy lokalnych producentów z producentami z krajów partnerskich (z Włoch, Grecji, Portugalii i Cypru) wymiany doświadczeń oraz dzielenia się dobrymi praktykami.
Fundacja GAMA realizuje kolejny projekt na rzecz młodzieży .
Z inspiracji młodzieży i kadry Dąbrowskiego Liceum Ogólnokształcącego we współpracy z Gimnazjum w Kalwarii powstał projekt „Przywrócimy pamięć” finansowany w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży.
Zarówno Dąbrowa Białostocka (Polska), jak i Kalwaria (Litwa) są miejscowościami wielokulturowymi i wieloreligijnymi. Od lat mieszkają tu społeczności: polska, litewska, białoruska, tatarska. Przez wiele lat te miejscowości zamieszkiwała także społeczność żydowska, która zniknęła w czasie II wojny światowej. Pozostały po nich cmentarze (w dużej części zaniedbane) oraz pozostałości po żydowskich bożnicach (Kalwaria). Celem jest przywrócenie pamięci o dąbrowskich i kalwaryjskich Żydach, a także przypomnienie współczesnym mieszkańcom Dąbrowy i Kalwarii o przedwojennych losach naszych miast i bogactwa wnoszonego przez kulturę żydowską.
Cele projektu:
promowanie dialogu międzykulturowego,
poszukiwanie wspólnej tożsamości i związków pomiędzy środowiskami Polski i Litwy zarówno współcześnie, jak i w przeszłości,
wykorzystany w projekcie element kultury żydowskiej służy zarówno poznaniu tej kultury, która do 1939 roku była dominująca w środowiskach małomiasteczkowych, jak i ”spięciu” kultury polskiej i litewskiej wzmacniając dialog międzykulturowy. Poznanie przeszłości jest zawsze wyznacznikiem przyszłości. Znając los przedstawicieli społeczności żydowskiej chcielibyśmy udowodnić do czego prowadzi konflikt spowodowany nazizmem i szowinizmem, postawami, które do dnia dzisiejszego są żywe szczególnie w części środowisk młodzieżowych.
Projekt „Przywrócimy pamięć” zakładał wiele rezultatów:
dla 20 uczestników zorganizowane zostaną prezentacje dotyczące kultury polskiej i litewskiej, oraz zorganizowany zostanie konkurs,
dla 20 uczestników przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem instytucji kultury (w Warszawie, Tykocinie i Knyszynie),
zorganizowana zostanie konferencja naukowa dla 200 osób poświęcona historii Dąbrowy i jej mieszkańców w okresie międzywojennym,
dla 300 mieszkańców Dąbrowy Białostockiej i okolic zorganizowany zostanie Dzień Kultury Żydowskiej w formie targu i koncertu na rynku,
przygotowane i zlecone do druku zostaną materiały w formie publikacji,
wydanych zostanie 200 egzemplarzy publikacji na temat społeczności Dąbrowy Białostockiej w okresie międzywojennym,
20 uczestników projektu zostanie przeszkolonych w zakresie budowy samoakceptacji i samooceny,
materiały o realizacji projektu umieszczone zostaną na stronach internetowych Fundacji ”Gama” oraz szkól w Dąbrowie i Kalwarii,
zwiększona zostanie wiedza na temat społeczności Dąbrowy i Kalwarii w okresie międzywojennym, wskazane zostaną wspólne cechy obu miejscowości oraz zwiększona zostanie tolerancja wobec osób innej narodowości,
Wszystkie założone cele oraz wskazane rezultaty projektowe zostały osiągnięte.
Działania realizowane w ramach projektu „Przywrócimy pamięć” przyczyniły się do powstania:
Inwentaryzacji macew na cmentarzu w Dąbrowie Białostockiej:
Mapy Dąbrowy Białostockiej zawierającej elementy żydowskiej kultury materialnej.
W ramach projektu odbyły się :
Dzień Kultury Żydowskiej w trakcie którego odbyła się konferencja poświęcona historii Dąbrowy Białostockiej oraz modlitwa ekumeniczna na dąbrowskim cmentarzu. W trakcie tego dnia zorganizowany został targ na wzór targów historycznych, zaś w jego trakcie odbył się koncert muzyki żydowskiej.
Wyjazd edukacyjny poświęcony kulturze żydowskiej w trakcie którego uczestnicy zwiedzili cmentarz żydowski w Knyszynie, przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne w synagodze w Tykocinie i zwiedzili Muzeum Polskich Żydów w Warszawie.
Sprzątanie cmentarza żydowskiego w Dąbrowie Białostockiej z którego wywieziono ponad 40 – 250-litrowych worków śmieci i suchych liści. Praca ta pozwoliła odkryć część niewidocznych do tej pory macew.
Konkurs dotyczący kultury polskiej i litewskiej zakończony słodkimi nagrodami,
Kurs dotyczący budowania postawy samoakceptacji.
Więcej informacji można znaleźć na stronie http://liceum-dabrowa.pl/2016/05/przywrocimy-pamiec
Zostań Liderem i zdobądź cenne doświadczenie!
Zarządzanie projektami i ludźmi, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, doświadczenie w organizowaniu dużych wydarzeń, praca w grupie, współpraca z biznesem i wiele innych – chcesz zdobyć cenne na rynku pracy kompetencje? Zostań Liderem SZLACHETNEJ PACZKI lub AKADEMII PRZYSZŁOŚCI! Twoja praca przełoży nie tylko na Twój rozwój, ale też na pomoc dzieciom i pomoc ubogim.
Zadania Lidera:
TEAM BUILDING: zbudujesz zespół wolontariuszy i będziesz zarządzał jego pracą oraz dbał o rozwój jego członków.
ZMIANA ŻYCIA POTRZEBUJĄCYCH: pozyskasz historie rodzin w potrzebie, z którymi spotkają się wolontariusze (Paczka).
WPŁYW NA PRZYSZŁOŚĆ DZIECI: przy współpracy z koordynatorem szkolnym, będziesz rekrutować dzieci do programu (Akademia).
TWORZENIE NIEZWYKŁYCH HISTORII: połączysz dzieci / rodziny w potrzebie z Darczyńcami, którzy zaangażują się w mądrą pomoc.
ORGANIZACJA EVENTÓW: zorganizujesz Finał ogólnopolskiego projektu pomocowego w Twoim rejonie (Paczka) lub niesamowite wydarzenia z udziałem dzieci i wolontariuszy (Akademia).
AUDYT: stworzysz podsumowanie projektu w Twoim rejonie/kolegium, które pozwoli na rozwój w kolejnej edycji.
Co Ci gwarantujemy:
NOWE UMIEJĘTNOŚCI: umiejętności interpersonalne i komunikacyjne - jedne z kluczowych czynników sukcesu.
SAMOROZWÓJ: wartościowe kontakty i realny wpływ na świat, w którym żyjesz. Rozwijasz się tu i teraz, ale zdobyte doświadczenie procentuje w przyszłości.
SIEĆ KONTAKTÓW: będziesz mieć dostęp do osób, z którymi na co dzień nie miałbyś okazji się spotkać - od artystów, przez urzędników, po lokalnych biznesmenów.
KLUCZOWE KOMPETENCJE: społeczno-biznesowe, które sprawią, że będziesz atrakcyjnym kandydatem dla każdego pracodawcy.
WARSZTAT PROJECT MANAGERA: będziesz zarządzał ludźmi, projektami i swoją pracą.
NIEZWYKŁE PRZEŻYCIA: ogólnopolskie wydarzenia, motywujące szkolenia, pełen emocji Finał - gwarantujemy, że Paczka i Akademia to niesamowite przeżycia!
Zgłoś się, jeśli:
Ideały są dla Ciebie ważne i pragniesz zmieniać świat,
potrafisz współpracować z innymi – jesteś otwarty na drugiego człowieka, umiesz przyjmować informację zwrotną,
masz motywację do rozwoju i chcesz podjąć wysiłek – jesteś gotowy, by intensywnie pracować,
identyfikujesz się z wartościami Stowarzyszenia WIOSNA i przyjmujesz zasady naszych projektów w całości,
odpowiedzialnie podchodzisz do swoich obowiązków, jesteś skoncentrowany na celu,
masz skończone 18 lat
Zgłoś się: www.superw.pl – czekamy na Ciebie!
Kandydaci mogą zgłaszać się do 15 lipca, ale kolejność zgłoszeń też będzie miała znaczenie (liczba miejsc w całej Polsce jest ograniczona).
Aktualizacja: 1 sierpnia 2014 roku
Spotkanie w Polsce
Pod koniec lipca w Augustowie odbyło się spotkanie partnerów realizujących międzynarodowy projekt „CULINARY BRIDGES ACROSS EUROPE”. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji z Grecji, Cypru, Niemiec, Włoch oraz Polski: Galerii Smaku z Augustowa i Fundacji GAMA z Dąbrowy Białostockiej.
Dwu letni projekt powstał z inicjatywy organizacji zajmujących się szeroko rozumianą edukacją zawodową z udziałem organizacji skupiających przedstawicieli branży hotelarskiej oraz restauracyjnej.
Głównymi celami projektu są: promowanie europejskiego wymiaru kształcenia ustawicznego w ramach współpracy ponadnarodowej między partnerami, skupiając się na kształceniu i szkoleniu zawodowym w branży restauracyjnej, jak również umożliwienie poznania i zrozumienia słuchaczom projektu: kultury kulinarnej w innych krajach UE, życia codziennego oraz pracy instytucji.
W Augustowie odbyło się trzecie spotkanie partnerskie w ramach którego omówiono etap realizacji działań podjętych w każdym z krajów, przedstawiono powstałe już rezultaty oraz wyznaczono dalszą drogę działań. W trakcie spotkania obyła się prelekcja dotycząca modyfikacji tradycyjnych przepisów greckich oraz prezentacja profesjonalnej fotografii potraw cypryjskich.
Jednym z elementów spotkania był Piknik w Kuriance. Przedstawiciele lokalnych władz, społeczność lokalna oraz zagraniczni goście mieli okazję uczestniczyć w pokazach kulinarnych oraz zajęciach ICT. Odwiedziliśmy również Muzeum Lipskiej Pisanki i Twórczości, wysłuchaliśmy koncertu Zespołu Regionalnego Lipsk oraz spotkaliśmy się z Dąbrowskim Stowarzyszeniem Produktu Lokalnego. Nasi goście mieli okazje posmakować dąbrowskich serów, chleba i miodów. Wzięli również udział w pokazie klejenia kartaczy i pierogów, pieczenia drożdżówki, chleba i sękacza. Imprezę wzbogacił pokaz dojenia krowy oraz ognisko z pieczeniem kiełbasy i kartofli.
Projekt jest współfinansowany z KE w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” - Projekt Partnerski Leonardo da Vinci.
DO POBRANIA:
Regulamin
Mamy ogromną przyjemność poinformować Państwa , że dnia 11 czerwca 2013r. Prezes Fundacji GAMA – Andrzej Kamlińsk decyzją przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na wniosek Wojewody Podlaskiego odznaczony został odznaką Brązowego Krzyża Zasług za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz za krzewienie idei wolontariatu.
Odznaczenie odbyło się podczas konferencji „Współpraca administracji publicznej z III sektorem w planowaniu i realizacji polityk publicznych” organizowanej przez Wojewodę Podlaskiego wraz z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.
Cóż dodać: Szefie gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni :)
Zarząd Fundacji
20 maja 2013 roku rozpoczęła się realizacja projektu "W klimacie fin de siecle w Krakowie i Dąbrowie" finansowanego w dużej części ze środków programu dotacyjnego "PZU z Kulturą". W ramach projektu skierowanego do uczniów klasy II i III Zespołu Szkół im. Generała Nikodema Sulika odbędą się 2 konferencje (na rozpoczęcie i zakończenie projektu), przeprowadzone zostaną zajęcia warsztatowe dotyczące kultury fin de siecle, powstaną prezentacje multimedialne dotyczące tej epoki przygotowane przez uczniów, nakręcony zostanie film z realizacji projektu oraz, co wydaje się najważniejsze, grupa 45 osób weźmie udział w wycieczce do Krakowa, w trakcie którego odwiedzą muzea, galerie sztuki i teatry. Partnerem projektu jest Zespół Szkół im. Gen. N. Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Aktualizacja: 7 stycznia 2013 roku
Filmy z projektu
Poniżej dostępne są filmiki z zajęć realizowanych w trakcie projektu "Kraina Małych Odkrywców - Uniwersytet Dziecięcy II"
1. Chemia
2. Fizyka z optyką
3. Robotyka
4. Bilogia
5. Chemia II
6. Informatyka
7. Informatyka II
8. Matematyka
9. Mikroskopy
10. Technologie
Aktualizacja: 4 lipca 2012 roku
ZAPROSZENIE
Fundacja GAMA zaprasza Uczestników i Uczestniczki projektu oraz Słuchaczy i Słuchaczki wykładów na konferencję kończącą projekt
"Uniwersytet Trzeciego Wieku II"
25 lipca godzina 14.00
Restauracja "Na Skarpie" w Dąbrowie Białostockiej
udział w konferencji należy potwierdzić do dnia 19 lipca tel. 510 568 007
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Aktualizacja: 17 listopada 2011 roku
Zaproszenie na wykład
Aktualizacja: 19 września 2011 roku
Zaproszenie na wykład
Aktualizacja: 12 sierpień 2011 roku
Zaproszenie do udziału w projekcie
Aktualizacja: 28 czerwca 2011 roku
W ramach realizowanych projektów odbyły się:
Uniwersytet Dziecięcy - Kraina Małych Odkrywców:
zajęcia z biologii (25 czerwca)
wyjazd na Politechnikę Białostocką (18 czerwca)
wykład z fizyki (11 czerwca)
wykład "Rynek pracy otwarty przed osobami 50+" (19 czerwca)
Aktualizacja: 6 czerwca 2011 roku
Trzy razy P: Projekty Pełną Parą
Wciąż barwnie, interesująco i nieustająco odbywają się zajęcia w ramach dwóch realizowanych projektów: "Kraina Małych Odkrywców" i "Złota Jesień Życia". Szczegółowe sprawozdania i fotorelacje dostępne są w zakładce "Projekty" (<-- tuż, tuż, po lewej stronie). Zapraszamy do czytania/oglądania.
Aktualizacja: 15 kwietnia 2011 roku
Kraina Małych Odkrywców
Od marca do lipca 2011r. Fundacja Gama mająca swoją siedzibę przy ul. Gen. N. Sulika 1 16-200 Dąbrowa Białostocka realizuje kolejny projekt „Kraina Małych Odkrywców – Uniwersytet Dziecięcy” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wProgramu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt skierowany jest do dzieci klas IV-VI szkół podstawowych i ma na celu podniesienie poziomu nauczania przedmiotów ścisłych na terenach wiejskich i miejsko-wiejskich dla 40 uczniów/uczennic z terenu Gminy Dąbrowa Białostocka.
Cele Projektu:
Cel główny
- Podniesienie poziomu nauczania przedmiotów ścisłych na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich dla 40 uczniów/uczennic szkół podstawowych z terenu gminy Dąbrowa Białostocka w czasie realizacji projektu – marzec-lipiec 2011.
Cele szczegółowe
- Podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych u co najmniej 70% BO w tym co najmniej 15 dziewczynek,
-Umożliwienie dzieciom z terenu gminy dostępu do zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem najnowszych pomocy naukowych, materiałów dydaktycznych oraz wykwalifikowanych wykładowców uczelni wyższych,
-Pobudzenie środowiska lokalnego na rzecz rozwoju edukacji na terenach wiejskich, przeciwdziałanie stereotypom dotyczącym męskich zawodów/kierunków studiów.
Działania projektu:
Inauguracja roku akademickiego z uroczystym rozdaniem indeksów oraz debata na tematy równościowe i potrzebę podniesienia poziomu nauczania przedmiotów ścisłych,
Zajęcia edukacyjne (wykłady, ćwiczenia, warsztaty- 6 spotkań po 2 godziny dydaktyczne od kwietnia do czerwca 2011 r.) w ramach działania uczniowie i uczennice zostaną zaopatrzeni w materiały piśmienne. Zajęcia będą prowadzone przez wykładowców uczelni wyższych z wykorzystaniem najnowszych materiałów i pomocy dydaktycznych. Wykłady przeprowadzane będą w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Białostockiej,
Dwa wyjazdy studyjne - Szlakiem tradycji rękodzieła ludowego województwa podlaskiego oraz wyjazd na dni otwarte uczelni wyższej,
Konferencja na zakończenie roku akademickiego z rozdaniem certyfikatów i podsumowaniem projektu.
Rezultaty projektu
Rezultaty twarde
- Nabycie umiejętności pracy w grupie,
- Podniesienie wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych,
- Kontakt dzieci z najnowocześniejszymi pomocami naukowymi, wykładowcami i uczelnią wyższą,
- Odkrycie nowych talentów i predyspozycji naukowych, poprawa samooceny i wiary we własne siły oraz rozbudzenie pasji i aspiracji edukacyjnych,
- Rozpoczęcie dyskusji na temat potrzeby podniesienia poziomu edukacji na wsi.
Rezultaty miękkie
Podniesienie wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych – 70% (z 40) BO
- Kontakt 40 osób z najnowocześniejszymi pomocami naukowymi, wykładowcami, uczelnią wyższą,
- Rozbudzenie pasji i ciekawości do przedmiotów ścisłych u 65% (z 40) BO,
- Zwiększenie świadomości na tematy równości płci, stereotypów, kierunków nauki i zawodów wśród BO i społeczności lokalnej u 20% (ze 120) osób biorących udział w konferencji inauguracyjnej.
Po zakończeniu projektu rezultaty będą widoczne i będą wpływały na badane osoby i ich środowisko. Liczymy że zmiany jakie zajdą w postawie edukacji uczniów i uczennic będą miały charakter trwały a ich efekty będą widoczne zarówno w ocenach cząstkowych, zachowaniu i wynikach szóstoklasisty. Dzięki debacie i konferencji temat edukacji na wsi i sposobów jej ulepszania będzie tematem otwartym i poruszanym w społeczeństwie. Liczymy że nasze działania będą motorem dla kolejnych działań wspierających podnoszenie poziomu edukacji na wsi.
Aktualizacja: 15 kwietnia 2011 roku
Zaproszenie na wykład